Yenidoğan Bebeğim Sürekli Uyuyor

08.04.2020
81
Yenidoğan Bebeğim Sürekli Uyuyor

Yeni bebek sahip olan anne ve babaların tecrübe olmadığı için pek çok sorunun cevabını tecrübeli ebeveynlerde aralar. Pek çoğu daha önce anne ve baba olmuş kişilerden gerekli açıklamaları alsa bile bu cevaplar yeterli gelmeyebilir. Öyle ki bazı zaman internet ortamından gerekli araştırmaları yapar hatta telaşe kapılarak doktoruna danışmayı çözüm olarak bulur. Fakat bazen telaşe kapılmayacak durumlar bile tecrübe olmamasından dolayı doktoru aramanıza neden olabilir. Özellikle yenidünyaya gözünü açmış bebeklerden beklenti farklı olabilir. Örneğin neden gülmüyor, neden ağlıyor, neden sürekli uyuyor gibi pek çok sorular aklınızı tırmalar. İşte yanlış bilinenleri düzeltmek ve telaşınızı bir nebze olsun azaltmak için tecrübeli annelerin bilgilerini sizler ile paylaşacağız.

Yenidoğan Bebeklerin Uyku Düzeni

Yenidoğan bebeklerin uyku düzeni olması pek mümkün değildir. Dünyaya adapte olması için yenidoğanların belli bir süreye ihtiyaçları vardır. Genellikle yenidoğan bebekler günün 17 ile 18 saatini uyuyarak geçirebilir. Hatta acıktığını bile anlamadıkları için sarılığı önlemek amacı ile 1,5 2 saat aralıklar ile uyandırılması gerekir. 0- 3 ay arasında bebekler en fazla 1 saat ile 1 saat 15 dakika uyanık kalabilir. Bu döngü 3.ayda yavaş yavaş değişmeye başlayabilir. Örnek vermek amacı ile 0-3 ay bebekler uyku düzeni paylaşmak gerekir ise;

  • 06.30- 07.00: Uyanma
  • 08.00- 09.00: Uyku
  • 10.00- 11.00: Uyku
  • 12.00- 13.00: Uyku
  • 14.00- 15.00: Uyku
  • 16.00- 17.00: Uyku
  • 18.30- 19.00: Gece Uykusu

Yenidoğan Bebek Beslenme İçin Uyandırılmalı mı?

Dünyaya yeni gözlerini açmış olan bebeklerin çoğunda sarılık gözlemlenebilir. Sarılığın ilerlemesi için sık sık emzirilmesi gerekir. Yenidoğan bebeklerin gününün çoğunu uyuyarak düşünüldüğü gerekir ise mutlaka her 2 saatte bir kaldırılması ve emzirilmesi gerekmektedir. Öyle ki bazı anneler bebeklerinin uykusuna kıyamamaktadır. Fakat açlık kan şekeri düşen bebekte sarılık artar. Bu nedenle bebekler belli bir aya gelene kadar 2 saat, 3 saat, 4 saat gibi aralıklar ile kaldırılması gerekir. Çocuk doktorlarının önerisi bu yönde olup, ihmal edilmemesi gerekir.

YORUMLAR