Hamilelikte Korona Olmak

18.10.2020
52
Hamilelikte Korona Olmak

Hamilelikte korona olmak endişesi çoğu insanımızda görülen bir durum. Geçtiğimiz günlerde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıklamalarında Remdevisir ilacı hakkında açıklama yapmıştı.
Bu açıklama ile birlikte sizler için Avrupa’da hamile olan insanlar üzerinde denenmiş Remdevisir ilacının durumunu araştırdık ve araştırmaların detaylarını yazımızda paylaşıyoruz.

Hamilelikte Coronavirüs Ve Remdevisir ilacı Testi

Remdesivir, yetişkinlerde şiddetli COVID-19 için etkilidir, ancak hamile kadınlarda bilgi sınırlıdır. Remdesivir ile ilgilenilen şiddetli COVID-19’lu ilk 86 gebe kadındaki sonuçları inceliyoruz.

Yöntemler

Klinisyenleri şefkatli kullanım uygulaması yoluyla remdesivir talep eden, PCR ile gösterilmiş SARS-CoV-2 kontaminasyonu ve oda havası oksijen satürasyonu ≤% 94 olan hastaneye yatırılan hamile bayanlar için 21 Mart – 16 Haziran 2020 tarihleri ​​arasında bahsedilen bilgiler. Sözde remdesivir kür kursu 10 günde bir idi (1. Günde 200 mg, ardından intravenöz olarak 2-10. Günler için 100 mg).

Testler

86 kadından 19’u ilk dozlarından daha erken doğum yaptı ve anında “doğum sonrası” olarak yeniden sınıflandırıldı (doğum sonrası medyan gün = 1; çeşit sıfır-3). Başlangıçta, hamile kadınların% kırkında (ortalama gebelik yaşı 28 hafta), doğum sonrası kadınların% doksan beşinde olduğu gibi (30. haftada medyan gebelik yaşı) invaziv hava akışı gerektirdi. Takip gününün 28. gününde, oksijen gereksinimi düzeyi hamile ve doğum sonrası kadınların sırasıyla% 96 ve% 89’unda azaldı.

Gebe kadınlar arasında mekanik hava akımı kullananların% 93’ü ekstübe edilmiş,% 93’ü iyileşmiş ve% 90’ı taburcu edilmiştir. Doğum sonrası kadınlarda% 89’u ekstübe edilmiş,% 89’u iyileşmiş ve% 84’ü taburcu edilmiştir. Remdesivir bir zamanlar çok iyi tolere edildi ve ciddi düşmanlık faaliyetlerinin düşük insidansı (% 16). Çoğu düşmanca faaliyet, hamile olma ve altta yatan bozuklukla ilgiliydi; laboratuvar anormalliklerinin çoğu 1. veya 2. Sınıf olmuştur. Altta yatan hastalığa atfedilen bir anne ölümü vardı ve neonatal ölümler yoktu.

Sonuçlar

Aşırı COVID-19’u olan ve şefkatli kullanım remdesivir edinen 86 hamile ve doğum sonrası kadın arasında, ciddi düşmanca olayların düşük bir ücretiyle iyileşme oranları yüksek olmuştur. Hamilelikte Korona Olmak endişesi her kadında her şeye rağmen devam edecek gibi görünüyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.