Hamileliğin Son Aylarında İshal Neden Olunur?

13.04.2020
72
Hamileliğin Son Aylarında İshal Neden Olunur?

Hamileliğin son ayları kadın vücudunda tamamen bir değişiklik gözlemlendi bir zaman dilimidir. Hamileliğin son ayları bedensel değişikliklerin zirve yaptığı kadınların artık tamamen doğum yapmaya hazırlandı bir süreç olmaktadır. Hamilelik süresince kadınlar sindirimsel problemler yaşayabilirler. Yaşanan bu sindirim problemleri içerisinde ishal olma gibi durumlarda söz konusudur. İshal kadınların yedikleri yemeklerden kaynaklı olarak oluşabilen bir sindirim problemidir. Hamileliğin son ayına girildiğinde kadınların bedenleri nde birden fazla noktada değişiklik gözlemlenir. İshale uzun süreli olmadığı sürece bir sorun yaratmayacaktır. Ama rahatsızlığı süreci uzarsa mutlaka doktordan yardım alınmalıdır. Kadınların hamilelik sürecinde yedikleri içtikleri her şeye dikkat etmeleri gerekmektedir eğer ishal olmak istemiyorsa kalsiyum yoğunluklu beslenerek bu durumun önüne geçilebilir.

Gebelikte İshal Tehlikeli Mi?

Gebelik bedensel olarak değişimin zirve yaptığı bir dönemdir. Hamileliğin son ayları geldiğinde kadınlar mide ve sindirim sorunları ile karşı karşıya kalabilirler. Gebelikte ishal çok problem olmasa da bilindiği üzere ishal sıvı kaybına yol açabilen bir rahatsızlıktır. Eğer ise süresi iki ya da üç gün içerisinde düzelmiyor ise mutlaka bir sorun olduğunu düşünebilirsiniz. Zaten düzenli olarak doktora gidiyorsanız doktorunuz sizleri bu konu hakkında bilgilendirecektir. Yukarıda da söylediğimiz gibi ishal sürece iki ya da üç güne geçiyor ise mutlaka tıbbi yardım almanız gerekmektedir.

Gebelikte İshal Doğum Belirtisi Mi?

Gebeliğin son aylarında iyice gelişen bebek annenin aldığı besinlerin büyük bir kısmını kendine ayıracaktır. Hamileliğin son ayları geldiğinde annenin dışardan aldığı besinlerin tamamı emirimden geçtikten sonra bebeğin beslenmesine yardımcı olmak üzere plasenta vasıtasıyla bebeğe gönderilecektir. Bebek annenin besin takviyesinin büyük bir kısmını elinde tuttuğundan anne sindirilen besinlerin direkt olarak boşaltma gönderebilir bu durumda ishal olarak gözlemlenebilir. Hamileliğin son aylarında ishal doğum belirtisi olarak belirlenmemektedir. Doğum tamamen pelvik kasların kasılması sonucu oluşan bir durumdur. Eğer kasıt bölgenizde ciddi bir kasılma ya da geri çekilme durumu yok ise don söz konusu değildir. Son aylarda annenin doğum korkusu yaşaması ve her rahatsızlıkların doğuma yorumaları oldukça normaldir. Düzenli olarak doktora giden bir anne adayı zaten doğumunun ne zaman olacağını bilir.  

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.