Emzirirken Saç Boyatılır mı?

Emzirirken Saç Boyatılır mı?

Saç boyatma konusu özellikle gebelik dönemi ve yeni doğum yapmış anneler için oldukça tartışmalı geçen bir konudur Bazı uzmanlar emzirme döneminde saç boyatmak konusunda uzak durulması gerektiğini savunurken bazıları bu konuda bebeğin olumsuz etkilenmeyeceğini savunmaktadırlar. Tabi bu dönemde bebeklerini riske atmak istemeyen gebeler saçlarını boyatma konusunda kararsız kalmaktadırlar. Saç boyaları genel olarak vücutta alerjik reaksiyon yaratabilen ve kimyasal yoğunluğu fazla olan ürünlerdir. Bebek söz konusu olduğunda anneler bu nedenle bu dönemde çok daha hassas olabilmektedir. Saç boyalarının etkisin minimuma indirmek için mümkün olduğunca bu süreçte saç boyatmaktan uzak kalmalı, illa gerekli ise bitkisel içerikli ürünlere yönelmemiz faydalı olacaktır. Bu konuda düzenli gittiğiniz kuaför var ise onunla görüşmeniz daha sağlıklı olacaktır.

Emzirme Döneminde Saç Boyatma                

Emzirme dönemi oldukça hassas geçen bir dönemdir. Bu dönemde anne ile bebek arasında kuvvetli bir bağ oluşur. Bebek annenin her durumundan etkilenir. Annenin ruh sağlığı bebeği olumlu ya da olumsuz yönde etkilemektedir. Annelerin bu dönemdeki tüm bakımları konusunda biraz daha hassas olması gerekiyor. Özellikle aldıkları besinler doğrudan bebeğe geçmektedir. Bu nedenle ekstra özen gösterilmelidir. Saç boyası konusunda da tartışmalı söylemler mevcuttur. Saç boyaları kimyasal ağırlıklı saç bakım ürünleridir. Cilde uygulandığı zaman direkt cilt tarafından emilme gibi tehlikeleri bulunmaktadır. Bu nedenle emziren anneler saçımı boyatırsam bebeği bundan olumsuz etkilenir mi diye düşünmektedirler. Bu konuda kanıtlanmış bir araştırma yok ancak genel olarak vücudumuzu kimyasallardan uzak tutmamız gerektiğinden bu dönemde de aşırı kimyasal içeren saç boyalarından uzak durmak hem kendi sağlığımız hem de bebeğimizin sağlığı için faydalı olacaktır.

Emziren Annelerin Saç Boyatması

Emziren annelerde saç boyama konusundaki tereddütleri tamamen bebeklerinin bundan olumsuz etkilenme düşüncesidir. Bu nedenle bu dönemde anneler organik boyalara yönelmektedirler. Bitkisel boyalar bu süreçte oldukça fayda sağlamaktadır. Kimyasalların yoğun kullanıldığı boyalar hem bizim sağlığımız için hem de bebeğimizin sağlığı için olumsuz durumlar oluşturabilmektedir. Bu nedenle bu dönemde bitkisel ürünlerin kullanımı yada bitkisel kınaların kullanımı çok daha fazla olabilmektedir.

YORUMLAR

  1. tek part dedi ki:

    Definitely, what a great blog and revealing posts, I definitely will bookmark your site. Best Regards! Fawnia Major Giverin

  2. erotik dedi ki:

    I just could not leave your site prior to suggesting that I really enjoyed the usual information a person supply on your guests? Is gonna be back incessantly in order to check up on new posts Kara-Lynn Pasquale Celia