Doğumdan Sonra Basur Geçer mi?

08.04.2020
125
Doğumdan Sonra Basur Geçer mi?

Gebelik kadınların fiziksel değişimlerine neden olduğu gibi hormonel değişimlere de neden olur. Gebelik sırasında kadınlar da olmayan rahatsızlıklar oluşabilir. Bu rahatsızlıklar değişen hormonel ve fiziksel değişimlerden kaynaklı meydana gelir. Genellikle doğumla birlikte bu rahatsızlıkların çoğu son bulur. Bu sorunlardan birisi de gebelik sürecinde karın içinde basınçtan dolayı basur (hemorid) meydana gelebilir. Bu sorun bazen acılı şekilde devam etse de bazen acısız olarak meydana gelir. Özellikle hemorid gebeliğin son aylarında görülmektedir. Genellikle gebeliğin yüzde 25’inde rastlanır. Bazen de normal doğum sonrasında da basur gözlemlenir.

Doğum Sonrası Basur İyileşir mi?

Gebelikte meydana gelen basur problemi genellikle yukarıda da belirttiğimiz üzere doğum sonrası sona erer. Doğum sonrası karın içi basıncın azalması ve ödemin azalması ile birlikte iyileşme gözlemlenir. Fakat bazı kadınlarda basur kalıcı olabilir. Bu gibi durumlarda bir hekimden yardım almak daha mantıklı olacaktır.

Gebelikte Oluşan Basur Nasıl Geçer?

Gebelikte oluşan basur eğer ki doğum ile birlikte iyileşme göstermediyse hekim kontrolü ile yediklerinize dikkat ederek iyileşme olanağınız vardır. Bunun dışında doğum sonrası bağırsakların harekete geçmesi için sık sık hareket ve yürüyüş yapılması gerekiyor.  Lif açısından zengin gıdaların tüketilmesi de bu durum için oldukça önemlidir. Doğal yoğurt ya da probiyotik içeren yoğurtların tüketimi de sizin rahatlamanız açısından oldukça önemli olacaktır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.