Bebeklerin Ayak Tırnakları Nasıl Kesilir?

13.04.2020
136
Bebeklerin Ayak Tırnakları Nasıl Kesilir?

Bebeklerin zamanla ihtiyaçları gelişmekte ve değişmekte ilerlemektedir. Bebeğiniz büyüdükçe tırnak kesme saç kesme gibi olaylara başlamanız ufaktan gerekecektir. Bebeklerde kişisel bakım ultra özen isteyen davranışların toplamı olarak karşımıza çıkmaktadır. Günlük hayatta olan davranışlar sergilediğimiz diş fırçalama saç tarama tırnak kesme gibi bakım ihtiyaçları bebeklerde ekstra özen ve nazik uygulamalar üzerinden gerçekleştirilmelidir. Eğer bebeğinizin ayak tırnaklarını kesmeniz gerekiyor ise mutlaka eczaneden bebekler için özel üretilmiş olan tırnak makasları almalısınız. Bu tırnak makastır hem el hem de ayak tırnaklarını kesmek için bebeklere özel olarak tasarlanmış olan özel makaslardan oluşmaktadır. Bebeğinizin tırnaklarını kesmeden önce tırnak makasını sterilize etmeniz de önemlidir.

Bebeğimin Ayak Tırnağını Kesemiyorum Ne Yapmalıyım?

Bebeğinizin kişisel günlük ihtiyaçlarını karşılarken ekstra özenli olmanız gerektiğini siz zaten anne olarak biliyorsunuz. Özellikle çok hassas varlıklar olan bebeklerin saç tarama diş fırçalama tırnak kesme gibi durumlarda canını acıtmamak adına özen göstermeniz doğal bir seçilimdir. Bebeklerde kişisel bakım İşlemleri büyüklerde olduğu gibidir yalnız sadece biraz fazla özenli olmak gerektirir. Eğer bebeğinizin ayak tırnaklarını kesmekte zorlanıyor iseniz bunu bebeğiniz uyurken yapmanız sizin için daha rahat olacaktır. Bebekler varlıkları gereği oldukça hareketli olmalarından dolayı ayak tırnakları kesme gibi işlemlerde rahat durmayacaklar ve kazaya sebebiyet verecek hareketler yapacaklardır. Bu durumda uyumasını beklemeniz her zaman daha mantıklı olacaktır.

Bebeğimin Ayak Parmağı Kızarmış Neden Olur?

Üzerine titrediğimiz bebeklerimizde herhangi bir değişiklik olduğunu fark etmemiz çok kısa bir süre içerisinde olabilmektedir. Hiç kimse bebeğinin zorlu bir süreçten geçmesini ya da hasta olmasını istemez. Özellikle ilk beş yıl çocuklar üzerinde eğitim ne kadar önemli ise çocukların kişisel bakımları da o derece önemlidir. Bebeklerde kişisel bakım yaptıktan ya da yapmadan önce bebeğinizin ayak parmağında bir kızarıklık meydana gelmişse bunun birkaç farklı nedeni olabilir. Öncelikle bebeğiniz ayağını bir yere çarpmış olabilir. Bebekler hareket edemedikleri için bu çarpma olayı genelde altını değiştirirken ayağını yere vurma ya da beşiğine vurma gibi gerçekleşebilir. Diğer yandan bebeğiniz kendisi ile oyun oynarken ayağını tırnağa ile çizebilir.

YORUMLAR

 1. Clark Fairbairn dedi ki:

  bebekbilimi.com / Bebek Sağlığı | Bebek Gelişimi | Hamilelik | Bebek yaşken gelişir! INTERNET SITE SERVICES
  This notification RUNS OUT ON: Nov 12, 2020

  We have actually not gotten a payment from you.
  We have actually attempted to contact you yet were not able to reach you.

  Please Check Out: https://webnoticesys.com/?web=bebekbilimi.com

  For info and to process a optional settlement for services.

  Thank you.

  111220200214013454593532145