Bebeklerde Göbek Bağı Ne Zaman Düşer?

13.05.2020
103
Bebeklerde Göbek Bağı Ne Zaman Düşer?

Yeni doğan olarak tabir edilen tüm bebeklerin geçirdiği bazı dönemler vardır. Doğum anında kesilen kordon sayesinde göbek bağı bağlanır. Bu bağ zaman içinde düşer lakin düşene kadar bir süre akıntı ve ağrı yapabilir. Bu yüzden bebeği bezlerken çok dikkat edilmesi gereklidir. Yaklaşık 1 hafta 15 gün içinde düşecek olan bağın temiz kalması açısından mutlaka gün içinde dezenfekte mendili ile temizlenmesi gerekir. Göbeğin etrafı temizlenirken göbek bağına zarar vermemeye dikkat edilmesi gereklidir. Ortalama 50 cm olan göbek bağı doğum anında hastanede bağlandıktan sonra temiz bir bakım ile birkaç güne düşer. Düşme süresi tam belli değildir ama ortalama 15 gün beklemeniz normaldir.

Yeni Doğan Bebeklerde Göbek Bağı Akıntısı

Yeni doğmuş bir bebekte doğum sonrası klemp eşliğinde göbek bağı tutturulur. Kesilen göbek bağı ortalama 15 gün içinde düşeceğinden o zamana kadar temiz tutulması gereklidir. Zaten kesik bir bağ oluşundan dolayı sadece akıntı yapacaktır. Bu akıntı devamlı yoğun bir şekilde akıyorsa mutlaka doktora gidilmelidir. Lakin devamlı akıntı oluşmaz. Bebek hareketli ise çok dönüyor ya da bağlanan bezi sıkıyorsa akıntı oluşabilir. Korku veya endişe duymanıza gerek yoktur. Göbek bağı enfeksiyonu oluşmaması açısından solüsyonla temizlenmesi doğrudur.

Yeni Doğan Bebeklerde Göbek Bağında Enfeksiyon

Yeni doğan bebeklerde göbek bağı düşene kadar yani 15 gün boyunca günde 2 veya 3 kez gerektikçe temizlemeniz gerektiğini unutmayınız. Mikroplanabilme durumu yüzünden %70 alkol solüsyonu ile gazlı bez veya temiz bir bez ile temizlemeniz gerekir. Yavaş şekilde göbeğine çok değdirmeyecek şekilde yapacağınız bu işlem ağrı ve sızısı olmadan göbek bağının hızlı düşmesine neden olacaktır. Her bebekte olan bir durum yani akıntı söz konusu ise en az 3 kez temizlemeniz gerekmektedir. Bilmediğiniz ya da eczanenin önermediği alkol veya pudra gibi ürünler kullanmamanız gereklidir. Ayrıca kaş yaparken göz çıkarmamak için çok fazla alkollü su ile temizlemeniz de doğru değildir. Çünkü alkollü su göbek bağına değdikçe sertleşmeye başlar ve geç düşer.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.