Bebeklerde Geçmeyen Burun Hırıltısı

Bebeklerde Geçmeyen Burun Hırıltısı

Bebeklerde sıklıkla yaşanılan bir sorun olarak karşınıza çıkan burun hırıltısı, genellikle soğuk algınlığı ile birlikte burnun gerektiğinden fazla mukus üretimi ile birlikte ortaya çıkar. Bu durumda bebeklerin oldukça huzursuz olduğu bir gerçek olup, tıkanıklık açılmadığı durumda kulak enfeksiyonları gibi rahatsızlıklara neden olur. Burun tıkanıkları her zaman soğuk algınlığından kaynaklanmaz. Bazen bademciklerin normalden büyük olması, burun yapısında ki değişiklikler de tıkanıklığa neden olur. Bu sorunun nedenini anlamak için mutlaka hekim kontrolünden geçmesi gerekir. Bebekler bilmedikleri için bazen de küçük nesneleri burnuna sokabilir. Bundan kaynaklıda tıkanıklık yaşanabilir. Bebeklerinizi kontrol altında tutmak bu konuda oldukça önemli olup, burun deliklerinin kontrol edilmesi gerekir.

Bebeklerde Burun Hırıltısı Nelere Neden Olur?

Burun hırıltısı bebeklerin fazlaca rahatsız eder ve bebek keyifsiz olur. Bunun dışında tabi ki yeterince beslenemez. Tıkanıklık aynı zamanda bebeklerin uykuya dalmasını zorlaştırdığı gibi sürekli olarak uyku bölünmesi yaşayabilir. Bu durum uyku kalitesinin düşmesine neden olur. Bebeklerde burun tıkanıklığı aynı zaman da beslenme sırasında bebeğin hava yutmasına neden olur ve gaz problemi de beraberinde gelir. Ayrıca burun tıkanıklığı yukarıda da belirttiğimiz üzere giderilmemesi durumunda enfeksiyonlara neden olur ve bu daha tehlikeli bir hal alır. Bu gibi sorunların ortadan kalkması için eğer kendi imkanlarınız ile burun açılmıyor ise hekime başvurmalı ve nedeni öğrenerek tedavi ettirmelisiniz.

Bebeklerde Geçmeyen Burun Tıkanıklığı Nasıl Giderilir?

Burun hırıltısının kesilmesi için buna neden olan yani hırıltının sebebi anlaşılmalıdır. Eğer ki bebeğiniz soğuk algınlığı nedeni ile fazla mukus üretiminden kaynaklı hırıltısı var ise burun açıcı serumlar ve burun çekmek için kullanılan aspiratörler işinizi kolaylaştıracaktır. Fakat burun hırıltısı mukus kaynaklı değil ise serum fizyolojiler ve aspiratörler hiçbir işe yaramaz. Belki anlık olarak rahatlama sağlasa da hırıltının ortadan kalkmasını sağlamaz. Bunun için tıkanıklığa neden olan faktör bulunmalı ve buna göre tedaviye gidilmesi önemlidir. Bebeklerin burnunu sürekli çekmek de burnun tahriş olmasını sağlar. Bunun için sürekli çekmemeli ve bunu ara ara yapmalısınız.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.