Bebeklerde Gaz Sancısı Ne Zaman Biter?

08.04.2020
68
Bebeklerde Gaz Sancısı Ne Zaman Biter?

15 günü dolduran bebekler henüz gelişmemiş bağırsaklarından kaynaklı gaz sancısına maruz kalır. Bazı bebekler bu durumu hafif atlatabilirken bazı bebekler daha ağır atlatabilir. Bu durum genellikle anne sütü ile beslenen bebeklerde hafif şekilde atlatıldığı gözlemlenmektedir. Bebeklerde gaz sancısı hafiflemesi için pek çok yöntem ve ilaç bulunduğu gibi emziren annenin de beslenmesi önemlidir. Genellikle bebeklerde gaz sancısı 3 ile 4 aylık olana kadar devam eder ve yavaş yavaş azabilir. Bazı bebeklerde 6.aya kadar gaz sancısı gözlemlenebilir. Gaz sancısını ağır atlatan bebekler genellikle kolik bebek olarak adlandırılmaktadır. Bu durumda doktorunuza danışmanızı öneririz.

Gaz Sancısını Hafifleten Öneriler

Gaz sancısı beraberinde ağlamalar, uykuya direnme gibi durumlara neden olur. Bu durumlara maruz kalmamak için emziren annelerin beslenmelerine dikkat etmesi önemlidir. Örneğin emziren anne süt yapar diyerek bulgur tüketmesi bebeğin gaz sancısı yaşamasını sağlar. Bunun için bulgur, nohut, kuru fasulye, portakal, mandalina gibi gaz yapabilecek yiyecek ve içeceklerden uzak durmalıdır. Mama ile beslenen bebeklerde mamaların gaz yapıp yapmadığı kesinlikle gözlemlenmeli ve ona göre tercih edilmelidir. Bebekler kendi gazını ağızdan henüz çıkaramadığı için beslenme sonrası kesinlikle çıkarılmalıdır. Karın bölgesine, ayaklarına yapılan masajlar da bebeğin rahat gaz çıkarmasını sağlayacaktır. Özellikle bebeklerin ayaklarının sıcak tutulması gaz sancısını azaltacak diğer bir faktördür. Emziren annelerin rezene çayı içmesi de bebekleri rahatlatacak olup, bazı ebeveynler bir çay kaşığı ile ılık rezene çayından bebeklere de vermektedir. Kiraz çekirdeği kemeri, patiği gibi ürünlerin de gaz sancısını azaltma özelliğinin olduğu da söylenmektedir.

Gaz Sancısı Damlaları

Gaz sancısını azaltmak ve geçmesini sağlamak amacı ile bebeklere bazı damlalar kullanılmaktadır. Bu damlalardan devletin karşıladığı damla Metsil olup, diğerlerini doktorunuz yazsa bile ücret karşılığı alınmaktadır. Damlaların etkileri ise bebekten bebeğe fark ettiği gibi bazı bebeklere etki etmediği de söylenmektedir. Hatta bazı ebeveynler gaz giderici damlalar hakkında zararlı içeriklere sahip olduğunu düşünerek vermemektedir. Genellikle Nurse Harveys, BioGai, Zinco, Sab Simplex gibi gaz damlaları tercih edilmektedir. Fakat bu tür damlaları öneri alsanız bile doktorunuza danışmadan kullanmamalısınız.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.