Bebeklerde Atak Dönemlerinde Neler Olur?

09.05.2020
67
Bebeklerde Atak Dönemlerinde Neler Olur?

Bebekler anne ve babalarının göz bebekleri tırnağına bile zarar gelmesinden korktuğumuz minikler hayatın belirli dönemlerinde çeşitli rahatsızlıklar ataklar ve hastalıklar geçirebilmekte bu durum çocuğu olumsuz etkilediği gibi aileleri de psikolojik olarak üzmekte ve yormaktadır.

Bebeklerin Atak Dönemleri

Bebekler atak dönemlerin düzene oturttukları yemek ve uyku düzeni gibi düzenlerini tam oturmuşken birden değişken şekillere girerek huysuzluk göstermesi ve sürekli bir şey arar gibi ağlar durumda olması durumudur. tüm ailelerin her an karşılaşabileceği bu durum aileleri özellikle anneleri oldukça üzmektedir. bebekler yaş aldıkça aylık olarak bile çeşitli ataklar geçirmektedir. Çok sevdiği bir şeye artık yaklaşamamak gibi karakter değişikliği gibi değişimler gösterebilir.

  • Büyüme Atakları

Bebekler ilk aylarda özellikle iki yaşına gelmeden önceki aylarda çeşitli büyüme atakları geçirmektedir. bu atakların içinde anne babaya düşkünlük kucaktan inmek istememe gibi uyku sorunları uyumuş olsa bile sürekli olarak uyanmak ve rahat olmama gibi durumlar bu büyüme atakları bazen çok ağır bazen de hafif geçebilmekte ve bu ataklar genelde dört beş gün kadar sürebilmektedir.

Bebeklerin Atak Dönemlerinde Uyku Sorunu

Bebeklerin atak dönemlerindeki uyku sorunu her anne baba için de uyku sorunu halini alabilmektedir özellikle sekiz aylık olan bebekler uyku sorunu ile karşı karşıya kalabilmektedir uyusalar bile rahat edemedikleri uyku sorunlarından dolayı anne baba çoğu zaman endişelenmektedir.

Büyüme atakları haftalık olarak incelenmeli ve ona göre değerlendirme yapılmalıdır.

Bebekler ilk beş haftada dünyayı yeni yeni tanımaya başladığı için sürekli uyanık kalmaya ve sizi anlamaya başlar ve iç organları ve sindirim sistemleri gelişmektedir. Kokuları algılamaya başladığı bir dönemdedir. Sekizinci haftada ise artık vücudunu tanımaya başlamış ve tepki vermeye ve etrafındaki seslere doğru boynunu çevirmeye çalışır bu dönem büyüme içindeki bebeklerde zorlanma ve gaz sıkıntısına neden olabilmektedir. bu durumdan kurutulma ve aşma yöntemi aileler tarafından bilinen bir yöntemdir on ikinci haftaya gelinince bebekler artık kendi kendine sürünmeye ve sağa sola dönmeye çalışır. Eliyle cisimler salayı salyalar akıtabilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.