Bebeklerde 2 Yaş Sendromu

07.05.2020
85
Bebeklerde 2 Yaş Sendromu

Bebeklik dönemleri anneleri zorlayan ve çoğu zaman sıkıntıya sokabilen dönemler olabilmektedir. Bebeklerin dönem dönem yaşadıkları sıkıntılar doğrudan anneleri de etkilemektedir. Bu süreçte ne yapacağını bilemeyen anne çoğu zaman yorgun ve sinirli olabilmektedir. Toplumda çok sık konuşulan ve birçok ailenin yaşadığı 2 yaş sendromu da birçok bebeğin yaşadığı aslında dönemlik bir sıkıntıdır. Ya da bu dönemi sıkıntı haline getiren ne yapacağını bilemeyen ebeveynler olmaktadır. 2 yaş sendromu bebeğinizin artık kendini keşfettiği ben dönemine geçtiği bir dönemdir. Her şeyi ben yaparım, ben artık büyüdüm izlenimini size vermeye çalışır. Bu durumda ona fırsatlar yaratmalı ve kendine zarar vermeyecek şekilde bebeğinizin önünü açmalısınız.

2 Yaş Sendromu Ne Zaman Geçer?

2 yaş sendromu için şu dönemde başlar, şu dönemde geçer gibi bir cümle kurmak pek doğru olmaz. Bebeğiniz 2 yaşını doldurduğunda artık kendi başına bazı hareketleri yapmak isteyecektir. Çok fazla bazı şeyler için diretir. Bu dönemde ona küçük küçük fırsatlar vermelisiniz. Örneğin kendi yemeğini sizin gözetiminizde kendisi yiyebilir, kıyafetlerini kendi çıkarabilir gibi. Böyle durumlar ona yavaş yavaş kazandırırsanız bu dönemin bir kriz olmaktan daha çok birbirinizle eğlenceli vakitler geçirdiğiniz bir dönem olduğunu anlarsınız. Bu dönemde bebeğinize karşı kararlı olmalısınız.

2 Yaş Sendromu Nasıl Anlaşılır?

Bebeğiniz 2 yaşını doldurduğunda artık size ben büyüdüm sinyali verir. Yavaş yavaş kendi başına yemek isteyebilir. Bazen bazı şeyler için gereksiz diretebilir, ağlama krizleri yaşanabilir. Bu dönemde bebeğinizin üzerine gitmeden ve onunla inatlaşmadan onu anlamaya çalışmalısınız. Örneğin yemeğini kendi yemek istiyor ise ve siz dökecek diye buna izin vermiyor iseniz bu durum bir sorun haline dönüşecektir. Onunla inatlaşmak yerine bir örtü sererek onun kendi başına yemesine izin verebilirsiniz. Bırakın döksün, kirletsin bu durumda hem kendini keşfedecek hem yediklerini tanıyacak hem de bir ağlama krizi yaşamamış olacaksınız. Tabi ki ağlamasın diye her dediğini yapın da demek yanlış olur ancak ona yarattığınız fırsatlar sayesinde zaten o kendi alanını bulmuş olur ve size bu dönemi sıkıntı olarak yaşatmaz.

YORUMLAR