Bebeğimin Yüzünde Kahverengi Leke

06.05.2020
92
Bebeğimin Yüzünde Kahverengi Leke

Bebekler anne ve babalarının göz bebekleri tırnağına bile zarar gelmesinden korktuğumuz minikler hayatın belirli dönemlerinde çeşitli rahatsızlıklar hastalıklar geçirebilmekte bu durum çocuğu olumsuz etkilediği gibi aileleri de psikolojik olarak üzmekte ve yormaktadır. Bebeklerde oluşan lekelerde aileleri üzmektedir.

  • Doğum Lekesi

Doğum lekeleri bebek doğduğunda bebeklerde oluşabilen genelde zararı olmayan lekelerdir, doğum lekeleri bebek doğum anında oluşabilecek farklı renkteki lekeler olduğu gibi kalıcı olan lekelerde olabilmektedir. Kırmızı benekler şeklinde oluşabildiği gibi kahverengi beneklerde oluşabilmektedir. Önemli olan bunların zararlarının olup olmadığını öğrenmektir

Bebeğin Yüzünde Leke Neden Çıkar

Bebeklerde doğum lekesi bebeğin kendine ait bir özellik olarak ortaya çıkar genetik yapısına bağlı olduğu söylenmekle birlikte kesin bir bilgi yoktur halk arasında bilinen gül koklama ya da ciğer yemek gibi nedenlerden dolayı oluşmamaktadır.

Bebeğin Vücudunda Leke Çıkması

Bebeğin vücudunda leke olması veya sonradan oluşması insanları korkutmamalıdır. Çeşitli boyu ve renklerde olan lekeler kalıcı olduğunda estetik açıdan sorun oluşturmakla birlikte leke tedavi yolarlıda mevcuttur özellikle lekelerin kahverengi ve siyah olarak büyük boyutlarda olması bebek ailelerini endişelendirmektedir

Doğum Lekeleri Tedavisi

Birçok doğum lekesinin zararı bulunmamaktadır birçoğumuz da bu yazının yazarı olarak bende de doğum lekeleri vardır eğer estetik açıdan bir rahatsızlık hissetmiyorsanız bırakın kalsın ancak lekeler şekil değiştiriyor ve büyüyorsa kahverengi leke siyaha dönüşüyor güneşte kızarıyorsa bir doktora görünmekte fayda vardır. Çünkü bu tarz benekler cilt rahatsızlığı ve kanser habercisi olabilmektedir.

Leke tedavisinin birçok yolu vardır lazerle tedavi gibi lazer tedavisi bazen uyuşturularak bazen de çoğu zaman benek bölgesi uyuşturularak lazer tedavisi ile yok edilebilmektedir. Doğum lekesi tedavisinde çeşitli ağız yoluyla alınan ilaçlarda kullanıldığı gibi direkt leke içine enjekte ederek kullanılan ilaçlarda mevcuttur. Çoğu zaman bu yöntemler başarılı olmakta ve sorunlar ortadan kalkabilmektedir bu yöntemler bebeklerde uygulamak zor olduğundan ileriki yaşlarda uygulanmalıdır. Bu uygulananlar doğum lekesini gidermiyorsa mecburen estetik cerrahi müdahale gerekebilir bu da ameliyat demek ama küçük çaplı hastanede yatmayı gerektirmez uyuşturulup bölgedeki leke alınır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.