Bebeğimin Pipisi Şişti Neden Olur?

Bebeğimin Pipisi Şişti Neden Olur?

Bebeklik dönemleri birçok anne ve baba için oldukça sancılı ve zor geçen süreçler haline gelebilmektedir. Bu dönemde bebeklerin yaşadıkları sıkıntılar doğrudan anne ve babayı da etkiler. Bu nedenle bu sürecin en az hasarla geçmesi için birçok konuda bilgi sahibi olmalı, hangi durumlarda ne yapılması gerektiği çok iyi analiz edilmelidir. Kız ya da erkek bebeklerde özellikle üreme organları ile ilgili yaşanan sıkıntılar zaman zaman can sıkıcı boyutlara gelebilmektedir. Böyle durumlarda ebeveynlerin hemen doktora başvurmaları gerekiyor. Geç kalınmadan doktora başvurulması ciddi sorunların önüne geçilmesi için önemli bir adım olmaktadır. Bebeklik dönemlerinde yaşanan en önemli sorunlardan birisi de erkek bebeklerin pipilerindeki şişlik olarak görülmektedir..

Bebeklerin Pipileri Neden Şişer?

Genellikle erkek çocuklarda sünnet sonrasında çeşitli sebeplerden dolayı bir takım şişlikler yaşanabilmektedir. Bu şişlikler gerek mikrop kapması gerekse yaranın geç iyileşmesinden kaynaklı olabilir. Bu süreçte şişmenin nedenini tek bir sebebe dayandırmak zor olmaktadır. Bu nedenle şişmenin boyutu ve yeri çok iyi belirlenmelidir. Yaz ve bahar aylarında bahçe ile iç içe olan çocuklarda cinsel organın herhangi bir böcek tarafından ısırılması sonucunda da bir takım şişlikler ve kızarıklıklar yaşanabilmektedir. Bu durumda alerjik reaksiyona bağlı şişlikler olabilir. Cinsel organını bu dönemde yeni yeni tanıyan çocuklar genel olarak pipi ile oynama alışkanlığı elde ederler. Belirli bir süre sonra pipinin aşırı oynamadan dolayı şişmesi de söz konusu olabilmektedir. En kısa zamanda hekime gösterilmeli ve gerekli tedaviye başlanmalıdır. Şişlik ve kızarıklık nedeni tespit edilip uygun tedaviye başlanmalıdır. Genellikle antibiyotik tedavisi etkili olmakta birkaç gün içinde önce şişlik ardından kızarıklık yavaş yavaş geçmektedir.

Sorun ne olursa olsun özellikle erkek bebeklerin pipilerinde bir şişlik fark ettiğiniz zaman öncelikli olarak bir çocuk doktoruna başvurmalısınız. Gerekli kontrollerin yapılmasının ardından çocuk doktorunun yönlendirmesi ile birlikte bir takım kontrolleri yaptırarak şişliğin nedenini en kısa zaman da öğrenmeli, gerekiyorsa bir tevdi süreci başlatmalısınız. Genellikle pipi şişmeleri sünnet ile tedavi edilebilmektedir. Bu nedenle çok telaşa kapılmadan doktoru doğru bilgilendirerek tedavi yöntemlerini denemelisiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.