Bebeğimin Kafasındaki Deriler Kalkmış Neden Olur?

13.04.2020
70
Bebeğimin Kafasındaki Deriler Kalkmış Neden Olur?

Bebekler gelişme çağında olan varlıklar olmalarından dolayı vücutlarında bazı durumlar değişiklik gösterebilir. Özellikle sıfır altı ay arasındaki çocuklarda sık sık görülen konak yeni anne olmuş kişileri endişe içerisinde bıraksa da aslında durum sandıkları gibi değildir. Bebeklerde konak bebeğinizin saçının saç tiplerinin yeterince yağlı olmamasından kaynaklanan bir tür deri problemidir. Bu sorunu ortadan kaldırmak için banyo yaptırdıktan sonra bebeğinize saçına zeytinyağı sürerseniz kısa süre içerisinde bu sorunun ortadan kalktığını görebilirsiniz. Konak saç derisinin kepekten daha büyük parçalar halinde dökülmesi durumunda oluşan bir tür deri problemidir. Genel manada zararsızdır ve birkaç hafta içinde kaybolacaktır.

Bebekte Konak Neden Oluşur?

Bir tür deri problemi olan konak genelde bebeklerde meydana gelmekte ve kepeklerden daha büyük parçalar halinde deri kokması derinin parçalanması manasına gelmektedir. Bebekte konak hemen hemen tüm bebeklerde görülebilen bir durumdur. Doğumdan sonra dış dünyaya alışmaya çalışan bebek vücudunda bazı değişiklikler meydana gelmekte bu değişikliklerin bir kısmı da gözle görülebilmektedir. Bebeğiniz anne karnında plasenta içinde sıvı içerisinde bulunmasından dolayı dünyaya geldikten sonra bir sıvı yoksunluğuna maruz kalmalarından dolayı konak gibi problemlerin oluşması oldukça normaldir. Konak korkulabilecek bir cilt problemi değildir. Özel bebek yağları ya da zeytinyağı gibi bitkisel yağlar ile bebeğinizin saçına masaj yapmanız halinde birkaç hafta içerisinde tamamen yok olacaktır.

Bebeklerde Konak Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bebeğinizin saçının derisini pul pul dökülmesi manasına gelen konak çokta zor olmayan yöntemler ile tedavi edilir. Hatta ciddi bir kızarıklık ya da bebeğinizin acı çekmesi gibi bir durum söz konusu değil ise evde kendinizde bu sorundan kurtulabilirsiniz. Halk arasında çok yaygın olarak bilinen konak tedavisi hiç şüphesiz zeytinyağıdır. Bebekte konak oluşması halinde bebeğiniz banyo yaptıktan sonra ya da her gece yatarken kafasına az miktarda zeytinyağ sürerek saç diplerini nemli kalmasını sağlayarak konu probleminden kurtulmanız mümkündür. Konak tıpkı köpekte olduğu gibi saç tiplerinin yeterli nemi almamasından kaynaklanmaktadır. Bu nedenle de ciddi bir sağlık sorununa yol açmadığı gibi tedavisi de oldukça kolay basit ve herkesin uygulayabileceği yöntemlerden oluşmaktadır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.