Bebeğim Sürekli Kulağını Tutuyor Ağrıyor Olabilir Mi?

13.04.2020
95
Bebeğim Sürekli Kulağını Tutuyor Ağrıyor Olabilir Mi?

Bebekler konuşuncaya kadar halde hareketleri anlaşılması en güç varlıklardır. Özellikle yeni anne baba olmuş kişilerin bebekleriyle ilgili konularda yeterli bilgi sahip olmadıklarından dolayı en ufak bir sorunu büyük bir problem haline getirilmesi ve korku ile hareket edilmesi çok normaldir. Bebeğiniz gün içerisinde kulağıyla sürekli oynuyor ise bu kula ile ilgili bir sorun olduğu manasına taşıyabilir. Bebekte kulak İle ilgili en popülerse sorun herkesin de bildiği gibi kabakulaktır. Eğer bebeğiniz kulağı ile oynarken alıyor ve bu durumu size bir şekilde anlatmaya çalışıyor ise muhtemelen kulağı ağrıyor olabilir. Ama bebeğiniz bir yandan kula ile oynarken diğer yandan huysuzlanmıyor ise bu kulağı ile ilgili bir sorun yaşandığı manasına gelmemektedir.

Bebeklerde Sürekli Kulak Tutması Neden Olur?

Bebekler uzmanlara göre kendilerini keşfetme yolculuğunda her gün yeni bir yer öğrenerek ilerlemektedirler. Dünyanın en meraklı varlıkları olan bebekler elleri kolları saçları ve kulakları ile ilgili meraklarını zaman zaman yavaş yavaş yaşamaktadırlar.  Eğer bebeğiniz alamadan ya da huysuzlanmadan neşeli bir şekilde kula ile oynuyor ise bu kulağını keşfettiği manasına gelmektedir. Bebekte kulak oynaması bebeğinizin bedenini keşfettiği mânâsını taşıyabilir. Henüz konuşamayan bebekler bir sorun yaşadıklarında yaşadıkları sorunu anne babası ve çevresini ağlayarak yansıtmaktadırlar.  Eğer bebeğiniz kola ile oynarken alamıyorsa bu kulağında bir sorun olmadığı anlamını taşımaktadır.

Bebekler Kulağını Neden Çekiştirir?

Sonsuz bir öğrenme çemberinde sürekli olarak git gel yapan bebekler öncelikle kendi bedenlerini keşfetmekte kendi bedenlerini keşfettikten sonra ise kendi bedenlerinde olan bir şeyi anne ya da babasında bulunduğunu anlamakta oldukları aşamalarda sürekli olarak dokunma eğiliminde bulunabilirler. Bebekte kulak oynamaları çekiştirmeleri gördüğünüz zaman bunu her zaman olumsuz olarak yorumlamamanız gerekmektedir. Bebeğiniz her gün yeni bir şey keşfetme yolunda ilerlediğinden dolayı o an kulağının varlığı hakkında bilinçlenmiş olabilirler. Belki de kulağını kaşıyor olabilirler. Sizin o an çocuğunuz da bir sorun olup olmadığını anlamanız çocuğunuzun hem dokunarak hem de ağlayarak sizi sinyal vermesi olup olmadığına bakarak anlaşılabilir. Eğer böyle bir durum söz konusu değilse rahat olabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.