Bebeğim Küçük Cisim Yuttu Ne Yapmalıyım?

13.04.2020
53
Bebeğim Küçük Cisim Yuttu Ne Yapmalıyım?

Bebekler büyüme ve gelişme çağında oldukça meraklı varlıklar olmalarından kaynaklı olarak etrafta gördükleri bir şeyleri ağzına alma ağzına götürme eğiliminde bulunmaktadırlar. Özellikle emekleme ve yürümeye yeni başlama evresinde ki çocuklar bir şeyleri yutma eğiliminde daha sık bulunmaktadırlar. Bebek davranışları tamamen çocuğunuzun büyüme evresinde etrafındaki nesnelere karşı merakından kaynaklanmaktadır. Eğer çocuğunuz bir cisim yapmışsa ve bunu yuttu anda gördüyseniz mutlaka o cismi ağzından çıkarmaya çalışabilirsiniz. Ama cisim yuttuktan sonra boğazda kalması ya da nefessiz kalması gibi bir durumla karşılaşmanız halinde yapmanız gereken tek şey ambulans çağırmak olmalıdır. Doktora gittiğin zaman çocuğunuzun yuttuğu cismi mutlaka doktora bildirmeniz gerekmektedir. Çünkü tedavi ve müdahale cismin büyüklüğüne cinsine göre yapılabilmektedir.

Bebeğimin Kakasında Nesne Çıktı Sorun Olur Mu?

Bebekler emekleme ve büyüme aşamasında anne ve babalarının görmedikleri zamanlarda cisimler ve nesneler yutabilmektedirler. Bu cisimler bazen bebeğinizin yemek borusundan sorun çıkarmadan midesine midesinden de sindirilmeden direkt olarak kakasından çıkabilmektedir. Eğer bebeğinizin kakasında bir cisim görüyor iseniz bu çok da büyük bir sorun haline gelmemelidir çünkü cisim vücudun belli noktalarından geçtikten sonra boşaltıma geçmiş olabilir. Bu da sorunsuz bir yoldan direkt olarak çıktığı manasına gelmektedir. Bebek davranışları henüz yeni anne baba olmuş kişileri alışıncaya kadar ciddi derecede korkutabilmektedir. Ama eğer yeterince çocuğunuzun çevresinde bulunuyor iseniz başına bir şey gelmeden büyümesine vesile olabilirsiniz.

Bebeğimin Boğazına Nesne Kaçması Halinde Yapılması Gerekenler

Bebekler meraklarından olsa gerek yerde buldukları her şeyi ağzına götürme ve yeme eğiliminde bulunmaktadırlar. Bu durum en popüler bebek davranışları İçerisinde görülen bir durumdur. Oldu ki bebeğinizin boğazına yabancı bir cisim kaçtı bu durumda öncelikli olarak sakin olmalı ve cismi bebeğinizin ağzını açarak görmeye çalışmalısınız. Eğer cisim geçemeyecek kadar büyük bir cisim ise mutlaka tıbbi yardım almanız gerekmektedir. Çünkü yapacağınız en ufak yanlış bir hareket çocuğunuzun hayatına ya da sağlığına mal olabilir. Bebeğinize zarar vermemek ve bebeğinizin hayatını riske atmamak adına bu tarz durumlarda öncelikli olarak kendi sakinliğinizi koruyarak hemen uzman bir doktordan yardım almak amacı ile direkt olarak hastaneye gitmeniz sizin için daha iyi olacaktır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.