Bebeğim Kolunu Tutuyor Kırılmış Olabilir Mi?

13.04.2020
59
Bebeğim Kolunu Tutuyor Kırılmış Olabilir Mi?

Bebekler birinci aydan sonra vücutlarını keşfetme ve çevresindeki nesnelerin hareketlerini izleme gibi davranışlar sergilemektedirler. Herkesin de bildiği gibi bebekler oldukça meraklı varlıklardır. Çevrede olan herhangi bir hareket bebeklerin dikkatini çekebilmektedir. Bebek davranışları İçerisinde ayaklarını kollarını tutmak iki elini hareket ettirmek ve bir elini sürekli olarak tutmak gibi davranışlarda bulunabilmektedirler. Eğer bebeğiniz elini kolunu ya da bacağını tutarken herhangi bir şekilde ağlamıyor ise bu kolunda elinde veya herhangi bir yerinde bir sorun olduğu mânâsını taşımamaktadır. Bebekler gelişme çağında çok hareketli olabildiklerinden kırık çıkık gibi durumlarla karşılaşılması söz konusu olsa da henüz yerinden hareket etmeyen bir bebeğin bu tarz bir problemle karşılaşması çok zordur.

Bebeğin Kol Kırılması Nasıl Anlaşılır?

Bebekler henüz konuşamadıkları için sorunlarını anlatamadıkları için yaşadıkları sorunları dile getirmeleri mümkün değildir. Sıfır dokuz ay arası tüm bebekler sorunlarını ağlayarak dile getirmektedirler. Bebek davranışları bebeğiniz konuşmaya başlayacağı zamana kadar ağlayarak kendini ifade etme şeklinde olabilmektedir. Eğer bebeğinizin kolu kırıldıysa mutlaka size bu durumu uzun süreli ağlamalar ile bildirecektir. Eğer bebeğiniz açlık ya da altını ıslatma gibi bir sorun olmadığı halde ağlamaya hiç susmadan ağlamaya devam ediyorsa mutlaka yaşadığı bir sorun ya da bir acı söz konusu olabilmektedir. Eğer çocuğunuz uzun süreli ağlama krizlerine giriyorsa mutlaka bir doktora başvurmanız ve çocuğunuzun yaşadığı sorunla ilgili gerekli araştırmaları yapmanız gerekmektedir.

Bebeğin Kolu Çıktığı Nasıl Anlaşılır?

Daha önce de bahsettiğimiz gibi bebekler yaşadıkları sorunla ilgili kendilerini ifade edemediklerinden o sorun ortadan kalkıncaya kadar ağlamaya devam edeceklerdir. Kırık çok acıtan bir durum olsa da çıkık olduğunda bu durumu anlamanız biraz daha zor olabilir. Bebekler çok hareketli varlıklar olmalarından kaynaklı olarak çocuğunuzun kolunda veya bacağında herhangi birinin hareket etmemesi o kolunda ya da o bacağında bir sorun olduğu manasına gelebilir. Bebek davranışları konusunda şimdiye kadar yüzlerce kitap yazılmış onlarca makale yayınlanmış ve birçok da konferans ve sempozyumla bu konu hakkında yapılabilecek şeyler konusunda ifadeler verilmiştir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.