Bebeğim Karnımda Hareket Etmiyor Neden Olur?

13.04.2020
94
Bebeğim Karnımda Hareket Etmiyor Neden Olur?

Anneler için hayatlarındaki en değerli varlık hiç şüphesiz henüz kucaklarına almadıkları bebekleridir. Anne ve bebek rahimden mezara kadar birilerine bağımlı olan iki ruh gibi hayata devam etmektedirler. Anne karnında hareket etmeye başlayacak olan bebekler annelerine bir nevi ben buradayım sinyali vermektedirler. Bebekler anne karnında üçüncü aydan itibaren hareket etmeye başlarlar. Son aylara yaklaştıkça bebekler iyice dış dünya ile iletişim halinde ve dış dünyayı duyabilir gelişim göstermektedirler. Eğer hamileliğinizin yedinci sekizinci aylarındaysanız ve bebeğiniz arar hareketsiz kalıyorsa öncelikle bir doktora başvurabilirsiniz. Ama unutmayın ki hamileliğin son aylarında bebekler gündüz uykusunda olabilirler. Ama bu konuyla ilgili en detaylı bilgi yine doktorlar tarafından sizlere verilecektir.

Anne Karnında Bebekler Ne Kadar Sürede Bir Hareket Ederler?

Bebekler anne karnından itibaren hareketlenmeye başlarlar. Bebekler anne karnında hareket etmeye üçüncü aydan itibaren başlamaktadırlar. Bebekler tıpkı dış dünyadaki insanlar gibi gün içeri ilerisinde gelişimlerinin büyük bir kısmını uyuyarak tamamlamaktadırlar. Anne karnı içerisinde gece gündüz kavramları bulunmayan bebekler bazı zamanlar geceleri uyanarak anneleri uykularını uyandırabilirler. Bebekler dış dünyada oldukları kadar hareketli olmayabilirler. Anne karnında yapılan hareketlenmeler genelde saatte birkaç kere olabilir. Bazı bebeklerin anne karnında yaptıkları hareketler genetik faktörlerden kaynaklı olarak da gerçekleştirilebilir. Yani anne ya da baba bebekken anne karnında hareketli ise bebeğiniz de aynı şekilde hareketli olabilir.        

Anne Karnında Bebek Hareketleri Hangi Aralıklarla Olur?

Bebeğiniz anne karnında büyük bir zaman dilimini uyuyarak geçirmektedir. Anne karnında hareket etmeye vücut gelişimlerinin büyük bir kısmı tamamlanan bebeklerim hemen başlamaktadırlar. Bebekler aslında gün içerisinde çok fazla hareket edebilirler. Bu hareketlerin büyük bir kısmını annenin fark etmemesi normaldir. Anne karnında yapılan hareketler annenin hissettiği aralıklar ile gerçekleşir ama istatiksel olarak bakıldığında 3 saatte ya da 4 saatte bir bebeğinizin hareket ettiğini hissedebilirsiniz. Bebeğiniz gelişimine devam ettiği sürece daha fazla hareketlenme ve daha fazla dışarıya çıkma isteği ile baş etmeye çalışacaktır. Ama eğer bebeğinizin hareketlenmelerinde daha az bir durum söz konusu ise mutlaka bir doktora gidebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.