Bebeğim Kakasını Yapamıyor Ne Yapmalıyım?

Bebeğim Kakasını Yapamıyor Ne Yapmalıyım?

Bebeklerde kabızlık sorunu bebeklerin zorlu bir süreci ve huzursuzluk yarattığı bir dönem olurken annelerinde endişe duyduğu zaman dilimi olur. Bebekler pek çok sebepten dolayı kabızlık sorunu yaşayabilirler. Bu sorunu hangi dönemde neden kaynaklandığı en iyi anne bildiği için kesinlikle buna göre tedavi yoluna gidilmelidir. Biz aşama olarak neden kabızlık yaşanabileceğini ve nasıl geçeceğine dair bilgileri tecrübelerimize dayanarak sizlere aktaracağız. Öncelikle bebeğim kakasını yapamıyor diye endişe eden annelerin arkalarına rahatlayarak yaslanmasını ve dikkatlice yazımızı okumasını tavsiye ederim. Çünkü her bebek dönem dönem kabızlık yaşadığı ve her annenin bu duruma maruz kaldığını hatırlatmak isterim.

Yenidoğan Bebeklerin Kakasını Yapamaması

Şimdi bu yazıyı okuyanların çoğu yenidoğan bebek nasıl kaka yapmaz katı tüketmiyor ki diyebilir. Bazı anneler ise evet işte bu diyerek dikkatlice yazıyı inceleyebilir. Evet, yenidoğan bebeklerin kakasını yapamaması diye bir durum vardır. Özellikle son zamanlarda çevremden bu durumla karşı karşıya gelen pek çok anne tanıyorum. Peki, bu neden olur? Bilinenin aksine ne mamadan ne de anne sütünden kaynaklı bir durum değildir. Tamamen bebeklerin yeterli beslenmemesinden kaynaklı yenidoğan bebeklerin kaka yapmaması sorunu oluşur. Beslenmesi yeterli olan bir bebekte kaka yapma dürtüsü yoğun şekilde gelir ve yapar. Fakat beslenmede yetersizlik var ise bebek kakasını yapmaz. Eğer kilo alımı normal ilerliyor ise ve hala yenidoğan bebeğiniz kakasını yapmıyor ise o zaman bağırsak kasları ve metobolik nedenlerin uzman bir doktor tarafından incelenmesi gerekir.

6 Aylık Bebeğin Kakasını Yapmaması

Ek gıdaya geçiş döneminde en sık karşılaşılan bir durum olan kabızlık sorunu, özellikle 6 aylık dönemde sık karşılaşılır. Bu durum fiziksel olarak tepkime nedeniyle olur. Bunun için 6 aylık bebeğin kakasını yapmaması yediklerinden dolayıdır. Böyle durumlarda kayısı, kuru kayısı, kuru incir gibi gıdalarından bebeğe yedirilmesi gerekir. Bu bağırsakların yumuşamasını sağlar. Aynı zamanda bir çay kaşığı organik zeytinyağı da bebeğinizin bağırsaklarına yarar sağlayacaktır. Eğer geçmeyen bir kabızlık söz konusuysa bir hekime başvurmanız doğru olacaktır.

Diş Çıkarma Döneminde Kabızlık

Diş çıkarma döneminde bebeklerin birçoğu ishal olurken, bazıları ise kabızlık sorunu yaşayabilir. Bazı bebeklerde diş çıkarma döneminde hiçbir sorun olmaz. Bu tamamen bebekten bebeğe değişen bir sorun olup, bu kabızlık sorunu ise geçici bir dönemdir. Özellikle ilk dişin çıkmasında rastlanır ve belli bir süre devam edebilir. Bu dönemlerde genellikle lif açısından yüksek gıdaları bebeklerinize yedirmeniz tavsiye edilir. Yukarıda belirttiğim kuru kayısı, kuru incir, zeytinyağı gibi gıdaların bebeklerinize yedirmenizi tavsiye ederiz.

Bebeklere Yediklerinin Kabızlık Yapması

Patates, muz, şehriye, pirinç, makarna gibi pek çok meyve ve sebze bebeğinize kabızlık sorunu yapabilir. Bu fazla tüketmesi ya da ardı ardına bu tür yiyeceklerin tüketilmesi ile birlikte gerçekleşebilir. Ya da bebeğiniz yeni ek gıdaya geçtiyse ilk zamanlar mide bu yiyecekleri tanımaması halinde dışkılama da katılaşma, zorlanma ve yapamama durumu söz konusu olabilir. Kabızlık sorunun da öncelikle dikkat edilmesi gereken makattan kan gelmesidir. Zorlanmadan dolayı makatta çatlama olabilir ve böyle bir durumda hemen bir hekime danışmakta yarar vardır. Kabızlık için fitil önerilen bir seçenek olmamakla birlikte bebeklerin dışkılamada anlık olarak rahatlasa bile bağırsak tembelliğine yol açtığı bilinir. Bunun için pek çok hekim kabızlık için fitili önermez ve hatta kullanmamanızı dair açıklama yapar.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.