Bebeğim Emzik Tutmuyor Ne Yapmalıyım?

02.05.2020
70
Bebeğim Emzik Tutmuyor Ne Yapmalıyım?

Bebekler özellikle yeni doğanlar için emzirme dönemine başlayacak ilk adımlarda meme emzirme sonrasında bebek alışkanlık sürecine başlamasından dolayı devamlı emmek ister. Böyle durumlarda fazla emip kusmaması için yalancı emzik verilmelidir. Emme ihtiyacı duyan bebekler için ön görülen ve eczanelerde satılan emzikler bebeğin ilgisini çeker. Ağız yapısına uygun büyüklükte alacağınız emzik ile bebeğinizi sakinleştirebilirsiniz. Lakin bebek doğar doğmaz emzik vermek doğru değildir. Özellikle ilk 2 ay bebek emzik kullanmak istemez. Çünkü henüz daha anne göğsüne tam alışmamış durumdadır. Bu yüzden kesinlikle tavsiye edilmez. Emzik kullanmak istemeyen bebeklerin muhtemelen emzik kullanma vakti gelmediği için kabul etmez. Yani süresinde kullanıma başladığınız zaman işe yarayan bir şeydir.

Bebek Neden Emzik Tutmaz?

 Yeni doğan bebeklerde emzik tutturma zaman ortalama 3 aylık olduktan sonra başlar. Bu süreçten önce verdiğiniz emziği bebek tutamaz. Çünkü çene kasları tam gelişmediğinden annesinin göğsünü emerken bile anlık olarak yorulup dinlenecektir. Emzik tutmaz bir bebek için kolay iş değildir. Emziğe alıştırma açısından emziği tatlı bir şeye batırıp öyle verebilirsiniz. Çünkü bebek onu da meme olarak düşüneceği için çektikçe ağzına bir şey geleceğini düşünür. Bu şekilde alışma süreci oluşan emzik kullanma alışkanlık süresinden sonrasında da bıraktırma çabasına düşen anneler için ilk öneri eğer emzik kullanmak istemeyen bir bebeğiniz varsa zorla yönlendirmeyin.

Bebek Emzik Tutması İçin Neler Yapılır?

Özellikle iş yaşantısı içinde olan annelerin bebeğini gözü arkada bırakmamak için yalancı emzik kullanımına yönlendirme isteği vardır. Sütünü emdikten sonra oyalayıcı olan emzik kullanımı için ilk olarak emziğin bala ya da reçele bandırılıp verilmesi önemlidir. Çünkü bebek tadını beğendiği şeyi bırakmak istemeyecektir. Sonrasında içine gerçek meyvelerden elde edilmiş meyve suyu lapa tarzı şeyler koyarak ta alışma süreci sağlayabilirsiniz. Ayrıca ilgisini çekecek bir emzik almalısınız. Ay olarak uygun ve yumuşak olan emzikler genel olarak kullanımı kolaylaştıracaktır. Lakin her şeyi yapmanıza rağmen halen emzik almak istemiyor ise; biberon kullanımına yönlendirebilirsiniz. Bir annenin sütü yettiği vakitte de bebek emzik kullanmak istemeyebilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.