6 aylık Bebek Kilo Boy Gelişimi Nasıl Olmalı?

14.04.2020
83
6 aylık Bebek Kilo Boy Gelişimi Nasıl Olmalı?

Altı aylık dönem bebeklerin ek gıdaya geçiş dönemidir. Anne sütü ve mama ile beslenen bebekler bu süreçten itibaren 3 gün kuralı ile birlikte ek gıdaya geçiş yapabilir. Buna göre de yeme alışkanlıkları bebeklerin yavaş yavaş oluşur. 6 aylık bebek birçok meyve ve sebzeden 3 gün kuralı ile deneyimleyerek verilmelidir. Fakat ek gıdaya geçiş dönemi kilosunda artış olacağı anlamına gelmez. Çünkü bebekler 6.ayda oldukça hareketlenmeye başlamış olup, ne kadar ek gıda, anne sütü ya da mama almış olsa da hareketlenmesi bebeğin kilo alımında yavaşlamaya neden olur. Bu ay da bebeklerin kilo alımı minimum seviyeye düşer ve yavaşlar. Buna göre 6 aylık bebek kilo alımı bu ay 500 gram olarak beklenir.

6 Aylık Erkek Bebek Kilosu Boy Gelişimi

6 aylık erkek bebek kilo gelişimi yukarıda da belirttiğimiz üzere yavaşlamakta olup, buna göre 500 gram civarında bir kilo artışı beklenir. 6 aylık bir bebekte kilo ortalaması minimum 6400 gram ve 9,700 gram aralığındadır. Fakat her bebeğin doğum kilosu gibi bazı faktörler kilo artışında önemlidir ve her bebek kendine özeldir. Bunun için önemli olan doktorunuzun kilo takibinde size verdiği bilgilerdir. 6 aylık erkek bebek boy ortalaması ise 59.5 ile 66.5 aralığında olması beklenir. Eğer ki doktorunuz bebeğinizin kilo durumu ve sağlığının yerinde olduğunu söylüyor ise bu ortalamanın eksik ya da fazla olmasına takılmamalısınız.

6 Aylık Kız Bebek Kilosu Boy Gelişimi

Kız bebeklerin kilo ve boy gelişimi erkek bebeklere göre farklılık gösterir. Bunun nedeni ise erkek bebekler yaratılış gereği kızlara göre gelişimlerini önden götürür. Kız bebeklerin kilo ve boy gelişimi de bundan dolayı erkek bebeklere göre biraz daha geriden gelir. Buna göre 6 aylık kız bebek kilo ortalaması 5,800 gram ile 9 kilo 200 gram aralığında beklenir. 6 aylık kız bebek boy ortalaması ise 58 cm ile 64.5 cm aralığında olması beklenir. Kız bebeklerinde erkeklerde olduğu gibi doğum kilosu, yapısı gibi bazı durumlar bu rakamların üzerinde ya da altında seyir edebilir. Bu durum doktorunuz tarafından takip ediliyor ve bir sıkıntı gözlemlenmiyor ise takıntı yapmamalısınız. Çünkü her çocuk kendine özeldir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.