5 Aylık Bebek Kilo ve Boy Gelişimi Nasıl Olmalı?

13.04.2020
74
5 Aylık Bebek Kilo ve Boy Gelişimi Nasıl Olmalı?

Herkesin de bildiği gibi ilk altı ay bebekler için oldukça önemli bir zaman dilimidir. Anne sütü ve beslenme alışkanlıklarının yanısıra beyin gelişimi bağışıklık sistemi gelişimi için ilk altı ay hayati önem taşımaktadır. Beş aylık bebek kilo ve boy gelişimi olarak bakıldığında yaklaşık olarak üç santim uzayan ve bu gelişiminde ise yaşanan süreçte yaklaşık olarak, 5.5 ile 9.2 kg arasında olabilir. Yine eğer bebeğiniz bu kg altında ya da üstünde ise endişe etmemeniz gerekmektedir. Bebeklerin gelişimleri hem çevresel hem de biyolojik olabilmektedir. Bebek gelişimi hem anne hem de babalar için büyük önem taşımaktadır. Bebeklerin bağışıklık sistemleri de ilk 6 ay içerisinde tamamen gelişime açık bir haldedir.

5 Aylık Erkek Bebek Kilo ve Boy Gelişimi

Erkek bebeğiniz beşinci ayını doldurduğu zaman gelişmeye ve büyümeye devam ettiğini gözlemleyebilirsiniz. Beş aylık bebek gelişim istatistiklerine bakıldığında erkek ve kız bebeklerin birbirlerine yakın değerler üzerinden büyüme ve gelişme gösterdikleri görülmektedir. Bebeğiniz ilk beş ay içerisinde aldıkları besin takviyelerinin ve anne sütünün etkisiyle kilo ve boy oranında artış olarak büyümektedirler. Erkek bebekler beşinci ayda 6 kg üzerinde olurlar. Bebeğinizin büyümesi ve gelişmesinin temel nedeni besin takviyesi olarak anne sütünün etkisi oldukça büyüktür ve yadsınamaz. Bu nedenle eğer ciddi bir problem yoksa mutlaka bebeğinize anne sütüyle beslemeniz gerekmektedir.

5 Aylık Kız Bebek Kilo ve Boy Gelişimi

Tıpkı erkek bebeklerde olduğu gibi kız bebeklerde beş aylık olduklarında gelişmeye ve büyümeye devam etmektedirler. Beş aylık bebek kız ya da erkek olsun yaklaşık olarak üç santim boyu uzaması ve 5.5 ile 8.7 kg aralığında büyürler. Verilen bu istatistikler Türkiye‘nin bölgesel dağılımına göre değişebilmektedir. Bu nedenle verilen istatistiklere göre bebeğinizde boy uzaması ya da kilo gelişmesi gözlemlemiyorsanız bu bir sorun olduğu manasına gelmektedir. Özellikle boy gelişimi çevresel etmenler dışında genetik faktörlerle de ilişkilidir. Bazı bebekler genetik faktörlerden kaynaklı olarak daha geç gelişim gösterebilirler ama bu durumu doktor ile konuşarak daha ayrıntılı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.